Tinklaraštis

Šviesos technologijos 19 metų patirtis

  • SVT
  • Tinklaraštis

Pasikrauti energijos - į biurą! Zumtobel

2016 11 07

 

Žmogaus akys - svarbiausias jutimo organas, priimantis daugiausia informacijos. Todėl tinkamas apšvietimas yra svarbus ne tik darbuotojų sveikatai, motyvacijai, taipogi įtakoja darbo efektyvumą. Išmaniai parinktas apšvietimas skirtingose darbo zonose gerina darbuotojų savijautą ir skatina kūrybiškumą.

 

Zumtobel apie apšvietimą Active Light darbo vietoje ir tai,  ko dar nežinojome šviesą

 Pastaruoju metu išsivysčiusiose šalyse darbuotojai praleidžia 80% ir daugiau laiko uždarose patalpose su dirbtiniu apšvietimu, kuris mažai kuo primena natūralią šviesą. Naujausi atradimai apšvietimo technologijų srityje atveria neįtikėtinas galimybes šviestuvų dizaineriams, projektuotojams ir gamintojams kurti ir gaminti šviestuvus, kurie veiktų natūralaus apšvietimo principais, t.y. priartinti dirbtinį apšvietimą prie natūralios šviesos teikiamo pozityvaus poveikio.

 Gamintojų Zumtobel naujausi produktai Active Light (gyva šviesa), sukurti natūralaus apšvietimo principu, suteikia naujas šviesos naudojimo galimybes. Švelniai besikeičianti šviesos spalva, kintantis šviesos intensyvumas bei šviesos kritimo kampas reikiamu metu ir reikiama kryptimi, suteikia dirbtiniam apšvietimui natūralaus apšvietimo dinamiką, taip reikalingą kasdieniame mūsų gyvenime. Active Light gerina darbuotojų savijautą, skatina kurti kūrybišką aplinką.

 Darbinės aplinkos įtaka motyvacijai, kūrybiškumui ir naujovių atsiradimui

 Atradus naujos rūšies receptorius žmogaus akyje, tampa aiškiau, kaip šviesa veikia žmogaus savijautą, nuotaiką ir bendrą sveikatos būklę. Į mokslininkų akiratį patekusios šviesai jautrios akies tinklainės nervinės (ganglioninės) ląstelės, savo sudėtyje turinčios šviesą sugeriantį pigmentą melanopsiną, rimčiau imtos nagrinėti tik šio tūkstantmečio pradžioje. Nustatyta, jog ląstelės, kurių sudėtyje yra melanopsino, labiausiai reaguoja į trumpų bangų spalvas, o tai reiškia, kad šios ląstelės ypatingai imlios mėlynai spalvai. Šie atradimai dar labiau pabrėžia natūralios šviesos reikšmę gamtai ir žmonijai.

 Socialiniai psichologai iš Bretanės universiteto, Prancūzijoje (the University of Bretagne-Sud in France) žengia dar toliau, teigdami, jog žmogaus elgseną įtakoja oras. Šviečiant saulei, esame labiau atviri, labiau savimi pasitikintys ir labiau linkę keistis telefonų numeriais, ir elgiamės priešingai, kai apsiniaukę ir vėjuota. Įdomu, jog pranešimai apie numatomą gerą orą yra tiesiogiai susiję su paliekamų arbatpinigių kiekiu. Taigi, šviečianti saulė ar pliaupiantis lietus skirtingai veikia žmonių elgesį ir asmeninius finansus.

Apšvietimo dizaineriai vis daugiau koncentruojasi į centrinį apšvietimą (Human Centric Lighting HCL). Tai reiškia, kad, norint patenkinti vizualinius ir emocinius žmogaus poreikius, būtina mąstyti apie biologiškai efektyvią šviesą. Trumpos pertraukėlės gryname ore, ramiai ištiesus kojas, naudingos žmogaus organizmui, kuris gauna reikalingą šviesos dozę, nesvarbu ar diena darganota ir apsiniaukusi. Šviesa pozityviai veikia hormoninę sistemą ir biocheminius organizmo procesus. Kuo daugiau laiko praleidžiame uždarose patalpose, tuo didesnė tikimybė, jog sutriks mūsų biologinis laikrodis, ko pasekoje prastėja miego kokybė, randasi sveikatos problemų. Visi esame skirtingi ir individualiai prisitaikome prie besikeičiančių aplinkos sąlygų, tačiau moksliniais tyrimais atskleista, kad natūralaus ritmo sutrikimai gali turėti ilgalaikių neigiamų pasekmių žmogaus sveikatai. Biologiškai veiksminga šviesa teigiamai veikia darbuotojus darbo vietoje.

Pastaruoju metu pabrėžiama, kad projektuojant apšvietimą darbo vietoje, šviesa yra pagrindinis faktorius ir vienas iš svarbiausių dizaino elementų, kuris užtikrina darbuotojų pasitenkinimą ir motyvaciją.

Didėjantis pripažinimas šviesos poveikiui, neturėjo įtakos vartotojų atsakymams: 57% respondentų atsakė, kad visai ar beveik nepastebėjo specialiai jų darbo vietai pritaikytų apšvietimo sprendimų. Be to, 60% dalyvių interaktyvaus tyrimo metu rinkosi 800 liuksų ir didesnį apšvietimo stiprumą. Šis skaičius gerokai didesnis nuo šiuo metu rekomenduojamo darbo vietų minimalaus apšvietimo standarto. Tiriant šviesos spalvos įtaką, nustatyta, kad poreikis skiriasi, priklausomai nuo darbuotojo amžiaus, darbo laiko bei individualių žmogaus savybių.

 

Siekis patobulinti apšvietimo sprendimus darbo vietoje

Vargu, ar besikeičiančios technologijos kada nors visiškai pakeis teigiamą natūralios gamtos įtaką. Ir vis dėlto, tyrimai rodo, jog teigiamas poveikis, kuriant dirbtinį apšvietimą, imituojantį natūralius gamtos procesus, yra. Uždarose, be natūralaus apšvietimo, patalpose dirbantys darbuotojai pastebėjo, kad patalpose atsiradę paveikslai padidino jų produktyvumą ir pagerino darbo kokybę. Kuo skiriasi dirbtinis darbo vietos apšvietimas nuo natūralios šviesos? 

Pirma – trūksta dinamiškumo, antra – skirtingo intensyvumo, priklausomo nuo atliekamų užduočių. Žmogaus organizmas yra prisitaikęs prie gamtoje visą dieną besikeičiančių šviesos intensyvumo, spalvų temperatūrų bei šviesos krypčių. Tuo tarpu, darbo vietose, įskaitant susitikimų patalpas ir kūrybines darbo vietas, dažniausiai įrengiamas stacionarus, 500 liuksų ir 4000-5000 K, apšvietimas.

Active Light šviesa suprojektuota tiesiogiai imituojant natūralios šviesos dinamikos, spalvos temperatūros ir šviesos intensyvumo pokyčius. Aktyvios šviesos dėka palaikomas žmogaus biologinis ritmas. Standartinio 500 lux apšvietimo darbo vietoje dažniausiai nepakanka. Zumtobel gamintojai sukūrė besikeičiančių spalvų tunableWhite technologiją, taip išspręsdami minėtą problemą. Tai reiškia, kad rytą darbo vietoje galėsime pradėti esant baltai-šaltam apšvietimui, o po pietų ir vakare dirbsime mažesnio intensyvumo šiltesnių atspalvių šviesoje.

Zumtobel pagalvojo ir apie darbuotojų, atliekančių skirtingas funkcijas, darbo specifiką. Aišku, jog, kūrybinį darbą atliekančio žmogaus psichika reikalauja nuolatinio emocijų žadinimo, kontrastų. Active Light šviesa keičiasi dinamiškai. O tai reiškia, kad ta pati erdvė, patalpa, darbo vieta vienu metu gali būti naudojama skirtingiems tikslams.

UAB "Šviesos technologijos" yra vieninteliai Zumtobel atstovai Lietuvoje. Mūsų komanda yra pasirengę prisidėti prie Jūsų verslo efektyvumo.